Wizyta w konsulacie świętego Mikołaja w Kętrzynie łączy się z uczestnictwem w warsztatach dekorowania bombek bożonarodzeniowych. Zajęcia są organizowane głównie z myślą o najmłodszych gościach, w końcu to ich bezgraniczna wiara w świętego Mikołaja tworzy tą wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Ale warsztaty malowania bombek nie są zastrzeżone tylko dla dzieci, udział w nich biorą również dorośli. Nic tak bardzo nie spaja rodziny, jak wspólna zabawa.
Pod czujnym okiem pomocników św. Mikołaja – elfów, dzieci mogą samodzielnie zrobić własne ozdoby choinkowe. Wszyscy wspólnie zasiadają do stołu, przy którym pomocnicy świętego Mikołaja przedstawiają się dzieciom i opowiadają o konsulacie świętego Mikołaja. Teorii nie ma za dużo, kilka słów tytułem wstępu do niezwykłej przygody ze szkłem.
Jak zrobić własną bombkę? Krok po kroku
Po części teoretycznej, główny Elf organizuje pokaz dmuchania ozdób ze szkła orazpokaz tradycyjnego dekorowania bombek. Pokazuje jak ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach: serca, kule, kule z wgnieceniami z których później można zrobić np.: sowę. Starsze dzieci oraz dorośli mogą sami spróbować wydmuchać swoją własną bombkę. Szklane rurki ogrzewa się do temperatury około 700 stopni Celsjusza i następnie się w nią dmucha, podobnie jak robi się bańki mydlane. Kolejny etap to już samo dekorowanie. Na stole z artykułami do ozdabiania króluje brokat, po które chętnie sięga każde dziecko, niezależnie od wieku. Szklane bombki pokrywa się najpierw specjalnym klejem, potem dekoruje brokatem, a na sam koniec pomalowaną bombkę wstawia się do specjalnej suszarki.
Kiedy bombki się wysuszą, dzieci zabierają je ze sobą do domu. Wspaniała pamiątka na całe lata.
List do świętego Mikołaja
Kiedy bombki się suszą, dzieci mają czas, aby napisać list z życzeniami do świętego Mikołaja. Służy do tegospecjalnie przygotowany świąteczny papier listowy oraz skrzynka pocztowa.
Pracownicy konsulatu św. Mikołaja są bardzo dobrze przygotowani na wizytę dzieci. Wychodzą naprzeciw ich pytaniom, zanim one się pojawią. Znają dziecięce marzenia, zanim one się narodzą. Ale w końcu, kto zna lepiej dzieci, jeśli nie sam św. Mikołaj i jego elfy?
Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty malowania bombek
Konsulat św Mikołaja, w którym odbywają się warsztaty malowania bombek mieści się w Kętrzynie, w zabytkowym spichrzu przy ul. Dworcowej 3.
Czynny jest cały rok, ale warsztaty odbywają się o określonych godzinach, dlatego warto wcześniej się umówić i zarezerwować sobie konkretny termin. Zajęcia trwają około dwóch godzin.